Věda ve filmu

05.12.2016

Oživení výuky není nikdy dost. A proč by to nemohlo být třeba zajímavým filmem? S tímto přístupem navštívili naši školu lektoři Univerzity Karlovy s programem „Věda ve filmu“. Pro žáky čtvrté třídy si přivezli film „Hledá se Nemo“. Po zhlédnutí projekce s tématem dále pracovali – žáci se naučili správně pojmenovat živočichy z filmu, dozvěděli se informace o životě na korálových útesech a zjistili, že není houba jako houba. Druhá část už byla praktická, malí badatelé si prohlédli jednoduchou filtrační aparaturu, ochutnali připravenou mořskou vodu a vyzkoušeli jednoduché chemické pokusy s vodou.

Ve stejnou dobu probíhala podobná aktivita i v ročníku devátém. Tentokrát se zúčastnili žáci, kteří si tuto odměnu vysloužili účastí v chemických a přírodovědných soutěžích. Pro „deváťáky“ ovšem lektoři přichystali jiné téma – „Jurský park“. Při promítání tohoto proslulého filmu lektor vysvětloval, které části filmu jsou pravdivé, kde se autoři od skutečnosti odchýlili a kdy jde o naprostou fikci. Zároveň si žáci prohlédli zkamenělý článek prstu dinosaura, zub býložravého příbuzného Brachiosaura i strašidelný tesák masožravého predátora. Na závěr přednášející naše žáky seznámil s prací paleontologa i s možnostmi studia tohoto zajímavého oboru. Žáci se sami mohli ptát a bohatě toho využili.

Oba programy se žákům velmi líbily a byly velmi přínosné. Zábavnou a příjemnou formou propojily opravdovou vědu s populárním filmem. I proto si na příští rok objednáme další programy a těšíme se, že budou stejně povedené.

Věda ve filmu
Ing. Pavlína Cankařová