Dějepisná olympiáda 2016

16.12.2016

Národní institut pro další vzdělávání Praha vyhlašuje každý rok Dějepisnou olympiádu. Letošní ročník byl již 46. ročník a byl tematicky zaměřen na okruh „Marie Terezie – žena, matka, panovnice, aneb Habsburkové 18. stol.“ Tato soutěž je určena žákům 8. a 9. ročníků základních škol a odpovídajícím ročníkům gymnázií a je jednotná pro celé území České republiky. Školní kolo Dějepisné olympiády 2016 se uskutečnilo v Základní škole Bělá pod Bezdězem dne 22. 11. 2016 (devátý ročník) a 23. 11. 2016 (osmý ročník). Zúčastnilo se ho 27 žáků 8. ročníku a 12 žáků 9. ročníku. Osmáci měli proti starším žákům výhodu v tom, že letošní úkoly olympiády plnili po probrání uvedeného tématu, takže mnohé skutečnosti si ještě pamatovali z hodin dějepisu. Školnímu kolu, stejně jako v loňském roce, dominoval Samuel Bažo, letošní žák IX. A. Další úspěšnou řešitelkou se stala Nela Cankařová, třída VIII. B. Oba jmenovaní úspěšní řešitelé postoupili do okresního kola, které se uskuteční v lednu 2017 v Mladé Boleslavi. Na třetím místě se se stejným počtem bodů umístili tři žáci osmého ročníku: Petr Bartoš, Petr Huňát a Adéla Prokůpková.

Dějepisná olympiáda 2016
Mgr. Jiří Šíma