Předvánoční čas v přístavbě byl zas

08.01.2017

Každým rokem se vyučující 4. a 5. ročníků snaží připravit pro své žáky činnosti, které úzce souvisí s adventním časem a vánočními přípravami. Po čertovské návštěvě, kterou tradičně zajišťují žáci devátých tříd, se ve třídách připravuje vánoční výzdoba. Mgr. Lucie Veselá připravila pro všechny žáky vystřihovánky zimního města. Třídní učitelky musely vytvořit veliké množství domků, než děti pochopily, jak správně při vystřihování postupovat. Práce to byla dosti náročná, vyžadovala velikou trpělivost a hlavně zručnost, proto se některým žákům nedařila tak, jak by sami chtěli. Ale uměli si poradit. Zapojili do této činnosti maminky, babičky, sestry, takže se bílé papírové město stále zvětšovalo. Nakonec byla vyzdobena všechna okna a dveře nejen v prvním patře přístavby ZŠ v Máchově ulici, ale i ve školním klubu. Při výtvarné výchově vznikaly obrázky a motivy se zimní tematikou, které se objevily na třídních nástěnkách, na chodbách a stěnách schodiště. Děti si v hodinách pracovních činností vytvářely adventní věnce, vánoční svícny, drobné ozdoby a pod vedením Ing. Pavlíny Cankařové korálkové hvězdičky, které si většinou schovaly jako vánoční dárek pro rodiče. V každé třídě si žáci ještě vytvořili i vlastní vánoční prostředí. Objevily se nazdobené stromečky, umělé i živé, leskly se skleněné ozdoby, byly rozvěšeny barevné řetězy a papírové vločky. Atmosféra adventního času byla umocněna zpíváním koled všech žáků přístavby v prostorách chodby a hudebním vystoupením žáka Petra Cankaře, který zahrál některé koledy na housle a flétnu. Zpěv žáků i vyučujících se nádherně rozléhal a přispíval k svátečnímu pocitu očekávání. Poslední předvánoční den ve škole byl věnován seznamování žáků s vánočními tradicemi a významem Vánoc. Vyučující si připravili pro žáky čtení vánočních příběhů, na kterých chtěli ukázat hlavní smysl těchto svátků – lásku, pokoru, úctu a pocit štěstí. Na závěr si děti předaly dárky a bedlivě sledovaly, jak velkou radost jejich dárek obdarovanému přinese. Lze říci, že žáci 4. a 5. tříd adventní čas prožívali tak, jak se má.

Předvánoční čas v přístavbě byl zas
Mgr. Eva Šímová