Astronomická olympiáda 2016/2017

25.01.2017

Česká astronomická společnost vyhlašuje každý rok Astronomickou olympiádu. Letošní školní rok probíhá již 14. ročník. Astronomická olympiáda (zkráceně AO) je předmětovou soutěží z oboru astronomie a příbuzných oborů, která je určena pro žáky základních a středních škol. Cílem olympiády je napomáhat vyhledávání talentovaných žáků a systematicky podporovat a rozvíjet jejich odborný růst. Astronomická olympiáda probíhá ve třech základních kolech – školním (žáci s použitím libovolných pomůcek samostatně řeší zadané úlohy ve škole, úlohy vyhodnocuje a ověřuje pedagog pověřený ředitelem školy, a to na základě obdrženého vzorového řešení a návodu na bodové hodnocení), krajském korespondenčním (žáci s použitím libovolných pomůcek samostatně řeší zadané úlohy doma, zaslaná řešení opravuje Ústřední komise astronomické olympiády) a celorepublikovém finále. Úspěšní řešitelé finále mohou být vybráni na odborné soustředění a následně nominováni do reprezentace České republiky pro Mezinárodní astronomickou olympiádu.

Školní kolo Astronomické olympiády 2016/2017 se uskutečnilo v Základní škole Bělá pod Bezdězem dne 20. 12. 2016. Zúčastnilo se ho 5 žáků 8. ročníku. Školnímu kolu dominovala Nela Cankařová. Dalším úspěšným řešitelem se stal František Coufal. Oba jmenovaní úspěšní řešitelé postoupili do krajského kola, které se uskuteční v lednu až březnu 2017. Na dalších místech se umístili žáci Martin Kolomazník, Vendula Kodriková a Martin Sokolík.

Astronomická olympiáda 2016/2017
Ing. Zdeněk Galetka