Hořká chuť čokolády

18.03.2017

Pod tímto názvem se skrývá prožitkový program, díky kterému mohli žáci osmých tříd odhalit globální souvislosti pěstování a výroby kakaa a čokolády. Ve dvou blocích se zajímavým způsobem pomocí her, lidského binga i skupinové práce dozvěděli, co vše si kupujeme s čokoládou – dětskou práci, bídu lidí i zamořenou půdu. Znovu si připomněli princip férového obchodu a zjistili, co může ovlivnit každý z nás.

Z tohoto programu, jehož autorem je organizace „NaZemi“, je asi nejvíce zaujala aktivita, při které se měli vtělit do dětí z různých koutů Země a podle toho, jak se jim daří, postupovat kupředu. Dvě žákyně zůstaly na původním místě – „jejich děti“ totiž nemají ani vlastní postel, možnost vzdělání, ba ani, a to je nejhorší, žádnou budoucnost. Touto aktivitou se připravujeme na blížící se Férovou snídani, která je jedním z příjemných způsobů, jak můžeme pomoci. Program se líbil o to víc, že pro VIII. A byl odměnou za loňskou výhru v soutěži DDM Mladá Boleslav.

Hořká chuť čokolády
Ing. Pavlína Cankařová