Zápis do prvních tříd

08.05.2017

V životě dítěte se objevuje několik významných okamžiků, které si nechce žádný rodič nechat ujít. Zápis dítěte do první třídy patří mezi jeden z nich. Dítě přichází do neznámého prostředí, kde má ukázat, co všechno se doposud naučilo a co už umí. Pro někoho hračka, pro jiného těžká zkouška. Přesto je zápis do školy pro většinu dětí vzrušujícím okamžikem, na který se těší a mnohdy i dopředu připravují. Kromě dětí se k zápisu chystali i jejich rodiče, kteří byli z tohoto okamžiku značně nervózní, zvlášť ti, kteří vedli k zápisu svého prvního školáka.

Již několik let jsou rodiče se svými dětmi zváni na konkrétní termín, takže i letos zápis proběhl v klidu, bez zbytečné nervozity. Paní učitelky připravily pro budoucí žáčky různé úkoly, při nichž děti ukazovaly své schopnosti a připravenost do školy, a na oplátku si pak odnesly drobné dárky, které vyrobili žáci na prvním stupni v keramické dílně, a drobnosti od sponzorů.

V letošním roce se zápis poprvé uskutečnil v dubnu, tj. o tři měsíce déle, než bylo doposud obvyklé. Úmysl ministerstva školství snížit odklady školní docházky vyšel, tedy alespoň na naší základní škole. Zápis do první třídy proběhl ve středu 5. 4. a ve čtvrtek 6. 4., dodatečný zápis pak 26. 4. 2017. K zápisu se dostavilo, i se svými rodiči a sourozenci, 54 dětí. Pouze 7 rodičů požádalo pro své dítě o odklad školní docházky, což je o třetinu méně než v loňském roce. Vzhledem k tomu, že všichni rodiče ještě nedodali podklady pro odklad do první třídy a počet žáků se může v průběhu příštích měsíců měnit, rozhodne o počtu tříd ředitel školy do konce června.

Zápis do prvních tříd
Mgr. Iva Radochová