Jeden den v životě neolitické ženy

26.06.2017

Poznat život v době pro nás velmi vzdálené – neolitu – se vydali žáci čtvrtých a pátých ročníků 6. června na zahradu bělského zámku. Tam je očekávala žena jménem Brentina se svou rodinou, která žáky nejprve seznámila s dobou, z které přišla do naší současnosti. Potom se žáci rozdělili do skupin a odebrali se na čtyři připravená stanoviště. Na jednom si prohlédli  kamenné nástroje, které neolitičtí lidé používali při běžných činnostech – kamenné sekery a motyky, nože, škrabky, štípané kamenné čepelky. Zkusili si, jak se s těmito nástroji pracovalo. Na druhém stanovišti si vyslechli, jaké rostliny a suroviny se využívaly k přípravě pokrmů a jakým způsobem se jídla vařila. Sami se pokusili vytvořit z obilí mouku pomocí kamenných nástrojů a hned si z ní vytvořili placku, kterou si na ohništi upekli. Svou zdatnost a sílu si především chlapci ověřili při lovu „medvěda“ na dalším stanovišti. Většina z nich by však lovem rodinu neuživila. Hraní na jednoduché hudební nástroje jim šlo mnohem lépe. U posledního zastavení se předvedly v šikovnosti hlavně dívky. Poznaly totiž, jak se šily oděvy, jak se vyráběly provázky a nakonec si upletly a ozdobily vlastní náramek z lýka.

Čas určený k poznávání života v pravěku uběhl velmi rychle a dětem se ze vzdálené doby ani nechtělo odejít.

Jeden den v životě neolitické ženy
Mgr. Eva Šímová