Podzimní ChemiCon

08.10.2017

Nejen výpočty a vzorci živ je chemik, ale i pokusy. Tak tímto parafrázovaným rčením jsme se řídili při vymýšlení ocenění pro žáky, kteří se v červnu zúčastnili soutěže „Hrátky s chemií“. Jejich odměnou za těžké výpočty a rovnice proto bylo zábavné chemické odpoledne, ChemiCon. S mladými chemiky jsme se sešli ve středu 27. října v učebně chemie. Naše pokusy se nesly v hravém duchu – nejprve jsme si připravili a také ochutnali pravou chemikovu domácí limonádu, vyrobili jsme několik druhů slizu a také hopíky z lepidla. K pravé chemii jsme přičichli při modelování sopky na stole a ověřování vlastností oxidu uhličitého. Demonstrační ukázka sublimace jodu patřila už k náročnějším experimentům. Pak nás čekala výroba octové rakety. Kvůli jejímu vyzkoušení jsme se na závěr odpoledne vydali ven. Ze čtyř raket sice vystřelily jen dvě, zato ta poslední do výšky téměř patnácti metrů. A aby údivu nebylo málo, nakonec čekala na chemické nadšence třešnička na dortu – demonstrace přípravy acetylenu z karbidu vápenatého. Když došlo k zapálení unikajících par acetylenu, doprovázeného vyšlehnutím plamene a silným zvukovým efektem, žáci začali spontánně tleskat a překvapeně výskat. Celé odpoledne se velmi vydařilo, proto na žádost žáků plánujeme také jarní ChemiCon.

Podzimní ChemiCon
Ing. Pavlína Cankařová