Granátové srdce nadchlo

26.11.2017

Oživit výuku mineralogie a petrologie v devátém ročníku není snadné. Žáci statečně odolávají snahám pedagogů o zasvěcení žáků do světa „šutrologie“. Naštěstí jsou i místa, kde si mohou hravou formou všechny probírané nerosty doslova osahat. K nim patří i Muzeum Českého ráje v Turnově, které naši žáci v rámci přírodopisné exkurze navštívili ve čtvrtek 16. listopadu. Pro školní výpravy zde připravili ojedinělou nabídku – spojení prohlídky muzea minerálů s vyhledáváním zábavných úkolů a jejich zaznamenáváním do pracovního listu. A zatímco jedna třída tlačila vozík naplněný vytěženou horninou, rýžovala granáty či rýpala do skla, druhá třída navštívila Kamenářský dům. Tam byla pro žáky připravena výroba šperků. Pod vedením zkušených a trpělivých lektorek žáci vyrobili drátěné srdce, které ozdobili korálky a granáty. Tato aktivita obě třídy nadchla a žáci si při ní užili mnoho legrace. Poté se obě skupiny prohodily, aby si vyzkoušely dosud nepoznané. Zajímavým zpestřením prohlídky muzea byla i ukázka leštění drahých kamenů, kterou žákům předvedla paní Hakenová. Ta jim ukázala i jednotlivé nástroje, které se používají k broušení a leštění, a trpělivě odpovídala na otázky zvědavých návštěvníků. Exkurze zakončená nezbytným rozchodem na nákup občerstvení se všem velmi líbila a přinesla trochu vítaného oživení do neživého světa nerostů.

Granátové srdce nadchlo
Ing. Pavlína Cankařová