Lucka ani Káča opět nezklamaly

17.12.2017

Již se stalo tradicí, že žáci sedmých tříd v rámci výuky přírodopisu navštěvují Ekocentrum při DDM v Mladé Boleslavi. Letos připadla naše exkurze na 5. prosince. Nejprve se žáci seznámili se životem hadů, stavbou jejich těla a rozmnožováním. Na všetečné otázky našich žáků trpělivě odpovídala paní chovatelka Markéta. Pak přišlo na řadu hlazení Lucky – korálovky sedlaté, která těm statečnějším zkušeně pózovala na krku či v náručí. Vrcholem programu „Plazi“ je vždy krmení těchto málo pochopených tvorů. Jaké nadšení vyvolalo, když užovky červené „ulovily“ svou kořist a hbitě ji do sebe vsoukaly, si jistě dovedete představit.

p>

Tím však naše návštěva ani zdaleka nekončila. Po pauze vyplněné pojídáním oblíbených oplatek jsme se přesunuli do jiné učebny, kde už na nás s programem „Sovy a dravci“ čekal pan chovatel Tomáš a jeho čtyři svěřenci – kalous ušatý Golfík, sova pálená Nick, puštík obecný Homer a nováček programu káně Harrisovo. Pan Tomáš žákům na fotografiích popsal, jak se sovy rozmnožují, jak rostou a jak je jejich rodiče vychovávají. Pak se také dozvěděli, jaká nebezpečí na sovy a dravce číhají. Součástí programu byly i smutné příběhy s dobrým koncem – jak se vlastně jmenované sovy do záchranné stanice při Ekocentru dostaly. Pak už si mohl každý odvážlivec na ruku posadit přátelského Nicka a nastalo nezbytné fotografování a hlazení. Pomyslnou třešničku na dortu však obstarala Káča – pátý svěřenec pana Tomáše, ochočená poštolka obecná. Po akrobatických ukázkách jejích letových schopností si mohli sami žáci nechat tuto ukřičenou ptačí krasavici přistávat na ruce. Naši žáci toho hojně využili, a tak si odnášejí z programu nejen nové vědomosti, ale i neobvyklé zážitky a fotografie.

Lucka ani Káča opět nezklamaly
Ing. Pavlína Cankařová