Věda ve filmu – Jurský park

08.02.2018

Viděli jste film Jurský park? Děsili vás zákeřní a nebezpeční dinosauři? A přemýšleli jste někdy o tom, jak moc jsou podobné filmy pravdivé? Lektoři z Univerzity Karlovy ano, a proto pro nás připravili program „Věda ve filmu“. Zábavnou a napínavou formou nás při pouštění tohoto filmu poučil o práci paleontologů Mgr. Štěpán Pícha z Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Během promítání zastavoval projekci a vysvětloval, jak velcí ve skutečnosti jednotliví dinosauři byli, čím se doopravdy živili a jak jednali. Zároveň popisoval skutečné metody a možnosti paleontologie a uváděl na pravou míru další mylně tradované informace o dinosaurech. Na závěr filmu žákům nechal kolovat zkamenělý článek prstu a zub býložravého dinosaura. Největší zájem však vzbudil zkamenělý zub masožravce, který byl příbuzný tyranosaura. Ten byl mnohem menší, než bychom očekávali, a potvrdil tak silnou nadnesenost filmu. Ačkoliv se ukázalo, že daný film pravdě moc neodpovídá, žákům se velmi líbil a pan lektor je svým zábavným přístupem zaujal. Těšíme se, že i příští rok budeme moci s novými deváťáky nakouknout filmařům pod pokličku.

Věda ve filmu – Jurský park
Ing. Pavlína Cankařová