Chemická olympiáda je za námi

28.02.2018

Jedno z posledních školních kol olympiád patří tradičně Chemické olympiádě. Jde jednoznačně spolu s matematikou o soutěž nejnáročnější. Žáci musí nejprve vypracovat dlouhý a těžký domácí přípravný úkol, který je navnadí a připraví na školní test. Letošním tématem jsou rudy a kovy z nich získávané – železo, zinek, měď, cín, hliník a olovo. Ačkoliv se do soutěže původně přihlásilo deset žáků, náročné domácí zadání a řádící nemoci snížily počet soutěžících na pět. Informace získané v domácí přípravě zúročilo pět statečných v pátek 16. února při psaní školního testu. Zároveň také pomocí kolorimetrie v průběhu laboratorní práce určovali množství oxidu železitého ve vzorku. Součet bodů ze všech tří částí pak určil vítěze. Stala se jím Nela Cankařová, žákyně IX. B, která tímto automaticky postupuje do okresního kola. Na druhém místě se umístil Petr Bartoš, taktéž z IX. B, a příčka třetí patří Vendule Kodrikové z IX. A. Petr a Vendula si musí počkat na případné pozvání do okresního kola až po seřazení všech účastníků na okrese podle bodového zisku ve školním kole. Doufejme, že jim to vyjde a že budeme mít na okresním kole na Gymnáziu Dr. Josefa Pekaře v Mladé Boleslavi hned tři želízka v ohni. Všem soutěžícím děkujeme a postupujícím přejeme hodně štěstí v kole okresním.

Chemická olympiáda je za námi
Ing. Pavlína Cankařová