Moc slova

01.11.2018

Nejen učením živ je žák, to je jasné. Ve škole nejde jen o učivo a známky, ale také o vztahy, o kamarádství, disciplínu, úspěchy a neúspěchy. Aby tyto situace žáci dobře zvládali, přijela k nám paní lektorka Mgr. Lydie Marešová PhD. s programem Etických dílen na téma „Moc slova“ pro šestý ročník. Paní lektorka si s žáky povídala o pochvalách a kritice. Následovala hra Ovoce, kde si šesťáci vyzkoušeli různé role a spolupráci, pak práci své skupiny pochválili a nakonec trénovali konstruktivní kritiku. Žáky velmi zaujal příběh o válečné lodi Bismarck, která podlehla spojeneckým silám po zásahu kormidla, ačkoliv byla větší a více ozbrojená než její protivníci. Na základě této příhody žáci zjistili, že jazyk je jako kormidlo – také ovládá celou loď. Největší dojem však v žácích zanechal příběh Nicka Vujicice, který se narodil bez rukou a nohou. Jako dítě bojoval s posměchem a odporem spolužáků, nyní však vede plnohodnotný život a učí zdravé děti, jak se bránit posměchu. Naši šesťáci byli pohnuti jeho osudem i překvapeni jeho odvahou. Toto vše je podpořilo v předsevzetí se neposmívat, ani se posměchu nepoddávat. Program se nám moc líbil a už se těšíme na další, tentokrát na téma „Přátelé“, který nás čeká v březnu.

Moc slova
Ing. Pavlína Cankařová