V hodině přírodopisu 15. 11. se třída 7. A dozvěděla zajímavé informace o želvách. Tentokrát byl představen zástupce suchozemských želv, želva zelenavá (Testudo hermanni), a to přímo prostřednictvím její chovatelky, slečny Anežky Jirdáskové. Želví sameček Olaf měl sice ze začátku trému, a to možná i proto, že hodinu navštívila paní starostka Jitka Tošovská, ale nakonec statečně vylezl ze svého krunýře, představil se a nechal se pohladit.
Krunýř je pro želvy velmi důležitý. Poskytuje jim ochranu, ale zároveň jim nebrání cítit podněty z okolí. Tento rostoucí rohovinový a kostěný obal těla je překvapivě citlivý. Nervy prorůstající až do krunýře želvám umožňují zaznamenat i jemné dotyky. Pokud želvu na krunýři poškrábeme, může ji to obtěžovat natolik, že se bude snažit dotyk odstranit pohybem končetin.
Citlivost krunýře hraje důležitou roli i při námluvách. Samci středomořských želv zelenavých například narážejí krunýřem do samic, aby získali jejich pozornost. Tento „bodyček“ je přesně cílený a želvám pomáhá navázat kontakt.
Děkujeme slečně Anežce Jirdáskové za poutavou ukázku a přiblížení života želv 7. ročníku.